Atrakcje turystyczne powstają nieraz w dziwny i niezamierzony sposób. Region zróżnicowany pod względem geografii dzięki działalności człowieka zyskuje dodatkowe atrakcje. Tak dzieje się w przypadku zalanych kopalni żwiru, kamieniołomów lub innych wyrobisk.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach janowickich powstały w ten właśnie sposób (https://discover.pl/kolorowe-jeziorka/ ). Kopalnie pirytu zostały zamknięte, a wyrobiska z czasem zalała woda, która zabarwia się dzięki minerałom zawartym w ścianach wyrobisk. Purpurowe jezioro swoją barwę zawdzięcza związkom żelaza, zaś Szmaragdowe jeziorko kolor zyskuje dzięki związkom miedzi. Te dwa jeziorka są najciekawsze i najchętniej odwiedzane. Żółte jeziorko jest małe i czasami wysycha. Zielone jeziorko jest daleko w lesie na zboczu góry, rzadko jest zalane wodą i mało kto je odwiedza.

Czy Rudawy Janowickie mają inne atrakcje turystyczne. Oczywiście, są nimi skałki, których nie brakuje w tych niewielkich górach. Wspinacze skałkowi chętnie na nich trenują, a jeśli skałki są na szczycie góry, to zazwyczaj maja zbudowaną platformę widokową. A widoki zapierają dech w piersiach. Całe Rudawy Janowickie pocięte są szlakami turystycznymi, więc dla chętnych jest to wspaniały region. A jak zejdzie się z gór to w okolicznych wioskach można podziwiać wspaniałe pałace, zwłaszcza te, które zagospodarowano na hotele. Te pałace są perełkami, inne wyglądają nieco gorzej i niewiele świadczy ich dawnej świetności. Jedną z bardziej niedocenianych atrakcji są ruiny zamku Bolczów. Leżą trochę na uboczu i nie są medialnie rozreklamowane. Może zdarzyć się, że będziecie jedynymi gośćmi tego zamku. A naprawdę warto go zobaczyć.