Choroby psychiczne dzieci mają inny przebieg jak u dorosłych i czasem trudno je wychwycić. Jest kilka objawów, które mogą wskazywać na chorobę psychiczną. Jednym z nich są wahania nastrojów, które nie są niczym niezwykłym u dziecka. Jeśli jednak trwają powyżej dwóch tygodni, to jest to sygnał do niepokoju. Szybkie wahania nastroju bez powodu mogą świadczyć o rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej. Inna sytuacja to lęki, które u dzieci występują często, są naturalne. Wszyscy przecież pamiętamy swoje obawy przed ciemnością, duchami, przed szkołą itd. To normalne sytuacje, a stres nie przekracza poziomu stresu mobilizującego. Jesli jednak lęk, stres jest tak silny, że przeszkadza w codziennym życiu albo wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to sygnał, że coś się dzieje.

Dziecięce wybryki to rzecz normalna, a impulsem do takiego zachowania bywa telewizja, odczuwany brak zainteresowania ze strony rodziców, próba zwrócenia uwagi na siebie. Agresywne zachowanie dziecka powoduje, że są nielubiane przez inne dzieci, a ich kontakty z innymi dziećmi są utrudnione. Jeśli poziom agresji jest duży, może to być objaw zaburzeń psychicznych u dziecka.

Nagła zmiana w wyglądzie zewnętrznym może być dla nas sygnałem depresji. Nadwaga, pewne sygnały świadczące o braku dbałości o wygląd, to jeden z wcześniejszych objawów depresji.

Więcej na temat zaburzeń psychicznych u dzieci – https://portaldlazdrowia.pl/choroby-psychiczne-u-dzieci/